Головна | Дієприслівник | Реєстрація | Вхід
Ви увійшли як Гість | Група "Гості" | RSS   Понеділок, 27.01.2025, 14:35
Меню сайту
Категорії розділу
Нормативні документи [33]
Навчальні програми [12]
Календарні плани [22]
Розробки уроків [28]
Контролюючі роботи [14]
Бібліотека [13]
Документація кабінету [0]
Презентації, відеофрагменти, відеоуроки [7]
Робочі зошити учнів [1]
Дистанційне навчання [4]
Тести [9]
ЗНО [14]
ДПА [5]
Олімпіади, конкурси [32]
Позакласна робота [35]
Soft [0]
Атестаційні роботи вчителів [6]
Опорні конспекти [4]
Надіслати СМС
050,066,095,099
067,096,097,098
038, 069
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
З 15.09.2013 р.
Free counters!
Форма входу

Дієприслівник — це незмінювана дієслівна форма, яка, пояснюючи головне слово, називає додаткову дію (деякі мовознавці розглядають дієприслівник як окрему частину мови). Наприклад: Враховуючи обставини, наше підприємство відкрило новий цех; Написавши відповідь, директор запропонував показати свої плани.
Дієприслівники близькі до дієслова, бо вони означають дію: писати —пишучи, бачити —бачачи, слухати —слухаючи, читати — читаючи, їхати — їдучи, друкувати — друкуючи.
Дієприслівники близькі і до прислівника, бо вони пояснюють у реченні самостійну дію: Петро вів машину, наспівуючи; Звернувши вбік, машина притишила хід; Зачинивши дверці, водій вийшов з машини; Привітавшись, він розповів про цікаву екскурсію.
Дієприслівники мають форму недоконаного або доконаного виду. Недоконаний вид означає, що додаткова дія не закінчена і відбувається одночасно з головною. Наприклад: Дивлячись на високі Карпати, Марко мріяв про рідні Альпи; Читаючи книгу, не помічаєш, як швидко летить час; Сміючись, вона розповідала про свою подорож; Соромлячись, сміючись і закриваючись рукавом, Максим поривався сховатись за хлопців (С. Васильченко).
Дієприслівники доконаного виду означають, що додаткова дія відбувається раніше від головної, вираженої дієсловом. Наприклад: Купивши квиток, ми пішли до музею народної культури; Прочитавши документ, ми почали активно його обговорювати; Закінчивши перший курс, студенти поїхали на практику.
Дієприслівники утворюються від дієслівних форм. Дієприслівники недоконаного виду утворюються від третьої особи множини теперішнього часу за допомогою суфіксів -уч, -юч, -ач, -яч: ходять — ходячи; ідуть — ідучи; бачать — бачачи; фотографують — фотографуючи.
До складу дієприслівників недоконаного виду може входити частка -сь (-ся). Наприклад: сміючись, зупиняючись, змагаючись, сподіваючись.
Дієприслівники доконаного виду утворюються від форми дієслова в минулому часі за допомогою суфікса -ши (-вши). Наприклад: зробив — зробивши, побачив — побачивши, сказав — сказавши, показав — показавши, приніс — принісши, їхав — їхавши.
Дієприслівники доконаного виду також вживаються із часткою -сь (-ся). Наприклад: розписавшись, надивившись, начитавшись, піднявшись, спустившись.
У реченні дієприслівник виступає у ролі обставини часу, мети, причини, умови, способу дії. Наприклад: Під'їжджаючи до Яремні, наш автобус звернув праворуч (обставина часу); Він біг, чіпляючи ногами зрубані пеньки й кущі (обставина способу дії).
Дієприслівники іноді втрачають ознаки дієслова і набува-ють значення прислівників. Наприклад: Зал вітав делегацію стоячи. Як бачимо з прикладу, це —дієприслівники недоконаного виду теперішнього часу. Такого ж значення можуть набувати й дієприслівники минулого часу. Наприклад: Він друкував, поспішаючи з усієї сили, невідкладні документи.
На основі дієприслівника виник складений сполучник: зважаючи —зважаючи на те, що; незважаючи —незважаючи ца те, що. Наприклад: Ми продовжували свою екскурсію, незважаючи на погану погоду; Зважаючи на поганий клімат, наша група вирішила залишити ці місця.
Дієприслівники з пояснювальними словами називаються дієприслівниковим зворотом і на письмі виділяються комами.
 
ВПРАВИ:
1) Від поданих дієслів утворіть дієприслівники і складіть з ними речення:
подорожувати, спостерігати, фотографувати, підніматись, їхати, відчувати, казати, розповідати, нести, читати, посилати, пересилати, підписувати, закінчувати
 
2) Від поданих нижче дієслів утворіть дієприслівники недоконаного виду і складіть з ними речення:
читати, писати, збиратись, піти, чути, сміятись, закривати, думати, пізнавати, пориватися, летіти, зупиняти, розповідати
 
3) Від поданих дієслів утворіть дієприслівники доконаного виду і складіть з ними речення:
побігати, подивитися, намалювати, посунути, покласти, розгубитися, вдивлятися, поставити, закрити, почути, підняти, захопити
4) Перекладіть текст українською мовою.
Мир без врагов, мир, живущий взаимной любовью, — новое безрассудное желание, противоречащее самой природе, которая даже у животных установила: сильный подавляет слабого, позаботившись лишь об ограничениях. Воистину неуемен человек! Он и тут замахивается на невозможное, что не предусмотрено матерью природой.
Но мать природа непредусмотрительно обделила нас крыльями, а мы все-таки летаем. Разве поднялись бы мы в воздух, если б в глубине веков неподготовленный человек с безрассудной страстью, вопреки природе не пожелал заведомо невозможного — хочу летать! Хочу, и все тут, без всяких на то оснований. И основания были добыты позднее.
Слава тем, кто заражает род людской неисполнимыми жела-ниями! (В. Тендряков).
 
5) Прочитайте текст. Випишіть дієприслівники. Визначте їх вид.
Верховна Рада України від імені Українського народу — громадян України всіх національностей, виражаючи суверенну волю народу, спираючись на багатовікову історію українського державотворення і на основі здійсненого українською нацією, усім Українським народом права на самовизначення, дбаючи про забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя, піклуючись про зміцнення громадянської злагоди на землі України, прагнучи розвивати і зміцнювати демократичну, соціальну, правову державу,
усвідомлюючи відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями, керуючись Актом проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням, приймає цю Конституцію — Основний Закон України
(Конституція України).
 
Вибір слова
Адресувати директорові. Адресувати на директора. Іменники називають осіб, до яких спрямована дія. Частіше зустрічається перший варіант: адресувати скаргу директорові. Прийменник на плюс знахідний відмінок іменника підкреслюють місце дії: адресувати на директора. Але: адресувати лист, телеграму на певну адресу: лист на училище.
Займати посаду. Обіймати посаду. Заступати на посаду. Дієслова займати та обіймати — синоніми, проте частіше вживається слово займати. Наприклад: займати посаду банкіра. Заступати плюс на, плюс знахідний відмінок має значення дії в ноеій функції. Наприклад: заступати на посаду директора.
Зняти з посади. Усунути з посади. Дієслово зняти означає звільнення з роботи за професією, а усунути має відтінок негативного значення. Наприклад: Його усунули з роботи за зловживання службовим становищем.
Зважати на обставини. Враховувати обставини. Рахуватись з обставинами. Всі ці виреїзи синонімічні.
Зацікавленість в удосконаленні. Зацікавленість роботою. Перший вираз вживається шді, коли йдеіься про поліпшення якості діяльності. Другий — на позначення особливо позитивного ставлення до чогось (роботи, діяльності, подій ,01 якогось явища).
У два етапи. Двома етапами. Перший вираз означає послідовність виконання дії, а другий — спосіб її виконання.
Щодо проблеми. Стосовно проблеми. Стосовно до проблеми. В усному мовленні надається перевага виразу щодо проблеми, в писемному — стосовно проблеми, стосовно до проблеми.
 
РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ СЛОВНИЧОК ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ЛЕКСИКИ
сглаживание — вирівнювання
сдвиг — зсув
себестоимость — собівартість
сера — сірка
сушка — сушіння
сущность — суть
сырье — сировина
таблетирование — таблетування
ток — струм
трудоемкость — трудомісткість
ударная вязкость — ударна в'язкість
удельная теплоемкость — питома теплоємність
удлинение — видовження
узкополосный — вузькосмужний
указатель — покажчик
упрочнение — зміцнення
упорядочение — упорядкування
усилие выталкивания — зусилля
виштовхування упругость — пружність
устаревший — застарілий
Утряска — утрушування
Уширение — розширення
ход выталкивания — хід виштовхування
хранение — схов
хранение информации — зберігання інформації
центрыфугирование — центрифугування
чешуйка — лусочка
чугун — чавун
чуствительность — чутливість
шероховатость — шорсткість, шершавість
щелочестойкость — лугостійкість
щелочь — луг
злектродвигатель — електродвигун
злектрооборудование — електрообладнання
знергомашиностроение — енергомашинобудування
зталонирование — еталонування
юстировка — юстирування
явление — явище
язык описання данных — мова опису даних
ячеистая структура — комірчаста структура
 

  
Пошук
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Пошук
Друзі сайту
 



Copyright NICO - Заболотний М. Г. © 2011-2025 рр.Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz