Дієприкметник — це не особова форма дієслова, яка називає ознаку предмета за дією і відповідає на питання який? яка? яке? які? Наприклад: Документ підписаний керівником організації; Вже давно укладені угоди, накреслені ціани співробітництва.
За своїми морфологічними ознаками дієприкметники схожі на прикметники, бо узгоджуються з іменниками у роді, числі й відмінку: проголошений закон про мови, надрукований указ, наказ.
У реченні дієприкметник виступає узгодженим означенням або іменною частиною складного присудка. Наприклад: У кімнаті було чути звуки працюючої машинки; Задачі підібрані для співробітників тресту.
Дієприкметникам властиві категорії виду — доконаного або недоконаного, часу —теперішнього чи минулого: пишучий — написаний, складаючий — складений.
Дієприкметник із залежними словами утворює Дієприкметниковий зворот: Майданчик, поділений від загальної площі, був засипаний світлим піском; Ци надрукований секретаркою, лежав на столі.
Дієприкметники, що виражають ознаку за дією, яку здійснює сам діяч, є активними. Наприклад: згасаючий вечір, читаючий контингент, крокуючий екскаватор.
Архаїчні форми активних дієприкметників із суфіксом -ш-(-ВШ-) типу перемігший, побігший, побудувавший у сучасній українській мові, зокрема і в діловому мовленні, не вживаються.
Дієприкметники, що виражають ознаку предмета, що зазнає на собі дії іншого предмета, є пасивними. Наприклад: збудований об'єкт, споруджений палац, завізований документ.
Активні дієприкметники утворюються від основи теперішнього часу перехідних дієслів за допомогою суфіксів -уч-
(-юч-) або -ач-(-яч-): жевріти — жевріючий; читати __
читаючий; писати — пишучий; сидіти — сидячий.
На сучасному етапі розвитку термінології вчені-мовознав-пі пропонують вживання суфікса -увальн(ий): крокувальний емігрувальний, копіювальний.
Активні дієприкметники минулого часу творяться від основи неозначеної форми дієслів доконаного виду за допомогою суфікса -л-: осісти —осілий; зів'янути —зів'ялий.
Пасивні дієприкметники минулого часу творяться від перехідних дієслів переважно доконаного виду додаванням суфіксів -н- -ен- аб° -Т-: 3Р°бити — зроблений; закінчити — закінчений; подвоїти— подвоєний; бити—битий; закрити—закритий.
ВПРАВИ:
1) Від поданих дієслів утворіть активні дієприкметники, складіть з ними речення:
будувати, приймати, спирати, постачати, споруджувати, супроводжувати, посилати, карбувати, проголошувати, друкувати, клеїти, зав'язувати, затухати, підписувати
2) Від поданих дієслів утворіть пасивні дієприкметники: білити, терти, обирати, висувати, підбити, збирати, виготовляти, бажати, прочитати, застосовувати, використовувати, сіяти
3) Прочитайте тексти, знайдіть дієприкметники, визначте їх рід, число, відмінок.
І коли на верхній, «музейній», Лаврі досі відкритою раною зяють руїни Успенського собору, то нижня, «монастирська», Лавра вражає око масштабом ремонтно-опоряджувальних робіт. Вкриваються свіжим лаком храми, як гриби виростають такі потрібні туристам та прочанам «иконньїе лавки». Здається, все зрозуміло, крапка над «і» поставлена. Лишається якнайшвидше піти назустріч віруючим...
І передати решту території Лаври Українському екзархатові РПЦ, перейменованому нещодавно на «Українську православну церкву» (М. Стріха).
Над степом зависла розімліла теплінь. Бреде в ній Данило Бондаренко, а обабіч сиве жито й червона пшениця шепочуть свою колискову. І вся земля, росяніючи, тепер здається колискою, колискою життя, надій. То нічого, що будень молотить його ціпами практицизму, щодня обвалюється великими й дрібними турботами, щодня ставить віч-на-віч не тільки з правдою, а й з гріхоплутством, Данило має в душі велику віру, а в очах оте, що одні звуть наївністю, другі —поезією. Та, зрештою, хіба оце похилене жито, оця червона пшениця, оце чорноките просо не поезія? Не тільки той поет, що засіває віршами папір, але й той, що має в душі радощі й тривогу хліба, радощі й тривогу людини (М. Стельмах).
Вибір слова
Неординарний. Оригінальний. Ці слова близькі за значенням. Слово оригінальний поширеніше у вживанні. Наприклад: оригінальна людина; оригінальний митець; оригінальний витвір; оригінальне оформлення тощо. Слово неординарний вживають, коли якийсь факт виділяється з ряду інших своєю незвичайністю. Але якщо мовиться про речі, створені самостійно, без наслідування зразків, то слово неординарний вживати не слід. Прийнятніше слово оригінальний.
Дефект. Недолік. Це синоніми. Слово дефект — запозичене, слово недолік — українське, має ширшу сферу вживання. Воно позначає упущення, недогляди, помилки в якій-небудь справі, діяльності, роботі. Це вислів ділового спілкування {усунути недоліки в роботі). Слово дефект вживається, коли маємо на увазі вади, які можна побачити чи фізично відчути на чомусь чи на комусь конкретно. З цим словом усталилися словосполучення: дефект мовлення; дефект психіки. Якщо ж ідеться про людину, зокрема про характер, вдачу, рекомендується вживати слова вада, ґандж.
Тактовний. Тактичний. Тактовний — який володіє почуттям міри, такту; делікатність у поведінці {тактовна людина); Тактичний — який стосується тактики. Наприклад: тактична боротьба; тактичне мистецтво; тактичний маневр; тактична схема; тактичний прорахунок; тактична перевага.
РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ СЛОВНИЧОК ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ЛЕКСИКИ
аппаратные средства — апаратні засоби
аргонно-дуговая сварка — аргоно-дугове зварювання
армированный — армований
балансирование — балансування
безопасный — безпечний
блуждающие токи — блукаючі струми
быстродействие — швидкодія
в состоянии поставки — в стані постачання
вес засыпки — вага засипки
ветвление трещины — галуження тріщини
газообразный — газоподібний
газопламенный — газополум'яний
давление выталкивания — тиск виштовхування
двойник — двійник
драгоценный камень — коштовний камінь
единица измерения — одиниця виміру
жаропрочность — жароміцність
железо — залізо
конечный — кінцевий
обжатие — обтискування, обтиск
обогащение — збагачення
обойма матрицы — обойма матриці
оборудование — устаткування
обоснование — обгрунтування
отжиг — відпал
отклонение трещины — відхилення тріщини
отражение — відбиття
пайка — паяння
пар — пара
переохлаждение — переохолодження
переточка — переточування
полупроводник — напівпровідник
порошковая лента — порошкова стрічка
поршневое кольцо — поршневе кільце
поставщик — постачальник
потеря (убыток) — утрата, збиток
потери — втрати
поток данных — потік даних
потребитель — споживач
потребление — споживання
равновесие — рівновага
равноосный — рівновісний
равноплотность — рівнощільність
равнопрочность — рівноміцність
разбавление — розведення
размягчение — розм'якшення
распределение — розподіл
сбыт — збут
сварка — зварювання
связь — зв'язок